plasticita
plasticity

Tokové chování nenewtonských kapalin, které se vůči malým napětím chovají jako tuhá tělesa a deformují se jen elasticky. Počínaje určitou hodnotou napětí (statická mez toku τs) se začíná rozrušovat struktura a rychlostní gradient vzrůstá - nejprve zvolna, až křivka dosáhne rychle stoupající přímkové části (obr. 1 – pro porovnání uvedena také závislost pro newtonskou kapalinu).
Obr. 1  Tokové křivky plastické a newtonské kapaliny
Hodnota napětí odečtená jako průsečík přímkové části s osou se označuje jako Binghamova neboli dynamická mez toku τd (viz obr. 1). Pro tyto soustavy navrhl Bingham vztahy:
kde τxy je tečné napětí (N m–2) působící ve směru osy x v rovině kolmé k ose y, ux je rychlost toku ve směru osy x a dux/dy je gradient rychlosti.
Plasticita předpokládá vytvoření úplné struktury s asociačními spoji, která odolává napětím menším než statická mez toku, ale rozrušuje se při větších napětích, kdy se systém začíná chovat jako kapalina, zpočátku vysoce viskózní, později dobře tekutá (obr. 2). Plastické jsou tedy gely, jejichž styčné body jsou tvořeny fyzikálními mezimolekulárními silami. Nelze ale očekávat plasticitu u gelů, zesíťovaných spoji chemické povahy.
Obr. 2  Průběh viskozity plastické a newtonské kapaliny
  Grafy souvislostí do úrovně:      I graf      II graf