Metody úpravy vzorků

Methods of samples treatment

Vzorky odebrané z přírodních lokalit obsahují ve větší či menší míře drobné partikule, které mohou narušovat a znesnadňovat vlastní hydrobiologickou analýzu. Z tohoto důvodu se po odběru vzorky dále zpracovávají. Technicky nejjednodušší metodikou pro oddělení živých partikulí od neživých je sedimentace, která je zároveň časově nejnáročnější. Sedimentaci je možné použít u vzorků s absencí hnilobných procesů, a provádět ji v temných a teplotně vyrovnaných místnostech. Sedimentace se urychlí použitím konzervačního prostředku známé pod označením UTERMÖHLOVA fixáž, která funguje jako zatěžkávadlo. Vzorek se nechá sedimentovat v sedimentačních komůrkách (viz obr. 1) po dobu několika dnů. Výška sedimentačních komůrek se volí zpravidla podle úživnosti vody, na komůrku o nízké výšce se staví další komůrka o větší výšce. Po odtažení supernatantu se oddělí svrchní komůrka a spodní komůrka se zahuštěným a usazeným podílem se vloží pod inverzní mikroskop. Při zjišťování počtu buněk v 1 ml vody je potřeba započítat výchozí objem vody, který byl takto zahuštěn.

Filtrace je častěji používanější metodikou oddělení jednotlivých frakcí přítomných ve vzorku. Aby nedocházelo k ucpávání aplikovaného filtru, je výhodnější použití vícestupňové filtrace (viz obr. 2) s několika typy filtrů, které jsou seřazeny za sebou od filtrů s většími póry po filtry s menšími póry (viz obr. 3). Použití filtrů s různými velikostmi pórů záleží na charakteru lokality a účelu rozboru.

Další metodikou oddělení částic je odstředění nebo-li centrifugace, která je v podstatě sedimentací urychlenou odstředivou silou. K centrifugaci se používá centrifuga (viz obr. 4) s možností nastavení rychlostních otáček a s výkyvným rotorem. Do této centrifugy se vkládají centrifugační zkumavky s patřičným objemem vzorku.

 
Obr. 1: Přehled sedimentačních komůrek, typy nástavců a podložní sklo s nástavcem.
 
Obr. 2: Zařízení vícestupňové filtrace.
 
Obr. 3: Spodní část zařízení vícestupňové filtrace s filtrem se zachycenou biomasou organismů.
 
Obr. 4: Centrifuga (odstředivka) používaná v hydrobiologii k zahušťování vzorků.
  Grafy souvislostí do úrovně:      I graf      II graf      III graf

Citujte jako:  ŘÍHOVÁ AMBROŽOVÁ, J. Metody úpravy vzorků. From Encyklopedie hydrobiologie : výkladový slovník [online]. Praha: VŠCHT Praha, 2007. Available from www: <http://vydavatelstvi.vscht.cz/knihy/uid_es-006/ebook.html?p=M015>