Obrněnky, třída Dinophyceae, oddělení Dinophyta

Dinoflagellates, class Dinophyceae, division Dinophyta

Obrněnky (eukaryotické autotrofní organismy) jsou převážně mořští bičíkovci se dvěma bičíky a buněčným obalem, který může být mnohovrstevný. Charakteristickým znakem skupiny je dinokaryon, tj. nápadně velké jádro se zrnitou strukturou. Protoplast je buď nahý, či obalený jemnou bezstrukturní blankou, nebo se zřetelně vytváří destičkovitý periplast, tj. théka. Théka je složena z destiček, které spolu vytvářejí pevný pancíř. Uložení, počet a tvar destiček je určovacím znakem pro rodové a druhové zařazení jedince. Buňky bičíkovců jsou bilaterálně zploštělé nebo dorzoventrálně nesouměrné. Dorzoventrálně nesouměrná buňka je rozdělena ekvatoriální, nebo-li prstencovou rýhou na dvě části, tj. na horní epikon (epithéka) a dolní hypokon (hypothéka). Na břišní straně probíhá krátká podélná rýha. V místě styku obou rýh (prstencové ekvatoriální a krátké podélné) vyrůstají dva bičíky. V plazmě jsou vidět červené kapičky připomínající stigma (viz obr. 1). (Pozor! U této skupiny se jedná o olejové kapičky obarvené karotenoidy.) Asimilačními pigmenty jsou chlorofyl-a+c2, peridinin, karoten. Zásobní látkou je škrob. Pyrenoidy jsou umístěné okolo chloroplastů do prstencovitých útvarů. U skupiny existuje mixotrofní výživa, tj. potravu si doplňují vitamíny či loví jiné organismy (např. bakterie). Asi u poloviny zástupců třídy je bezbarvá s heterotrofní či animální výživou. V přírodě se vyskytují v planktonu, v litorálu stojatých vod s nižším pH (méně než 7), v rašelinných vodách a dystrofních nádržích. Po sběru je nutné je co nejdříve určit, protože obrněnky jsou velmi citlivé na změny prostředí. Z konzervovaného materiálu se dají určit druhy s pancířem (viz obr. 2). Z hlediska vodárenství je hromadný výskyt skupiny nežádoucí, protože se projevují hnilobným až rybím zápachem, pachuť vody je nahořklá. Při masovém výskytu způsobují hnědé zabarvení vody.

Základní zástupce a rozdělení do skupin uvádí schématický přehled: Zařazení vybraných rodů obrněnek třídy Dinophyceae. V případě bližšího taxonomického určování je nutno použít podrobnou taxonomickou literaturu.

 
Obr. 1: Zástupce obrněnek třídy Dinophyceae, v plazmě jsou přítomny červené kapičky připomínající stigma.
 
Obr. 2: Vzorek obrněnek nakonzervovaný Lugolovým roztokem umožňuje bližší taxonomické určování druhů s pancířem.
  Grafy souvislostí do úrovně:      I graf      II graf      III graf

Citujte jako:  ŘÍHOVÁ AMBROŽOVÁ, J. Obrněnky, třída Dinophyceae, oddělení Dinophyta. From Encyklopedie hydrobiologie : výkladový slovník [online]. Praha: VŠCHT Praha, 2007. Available from www: <http://vydavatelstvi.vscht.cz/knihy/uid_es-006/ebook.html?p=O001>