ikona

Kapitola 8. Azeotrop

Hledání vlastností směsí je úloha, která už obvykle vyžaduje specializované tabulky/databázi. Velká referenční díla, snažící se o vyčerpávající seznam známých sloučenin, neobsahují z pochopitelných důvodů všechny vlastnosti všech možných směsí. Neznamená to ovšem, že tyto údaje tam nelze nalézt – ale budou to pouze ty nejznámější, nebo nejdůležitější (z pohledu daného díla). Navíc nelze očekávat, že budou uvedeny i závislosti na teplotě, tlaku apod.

Hledání vlastností azeotropu je tak typická ukázka úlohy, kde neexistuje jedna jediná databáze, obsahující veškeré údaje, ale je nutné projít několikery tabulky/knihy/databáze. Zde se vyplatí hledat v tištěných dílech.

Údaje v knize jsou řazeny pouze jedním způsobem (úspora papíru, nižší cena), proto je velmi důležité nejdříve zjistit, podle jakého klíče/klíčů je řazení provedeno (název sloučeniny, sumární vzorec, ...) a jakým způsobem (abecedně, Hillovo řazení, ...). Při hledání vlastností směsí je nutné být obezřetný dvojnásob (pod kterou složkou bude směs uvedena, která složka bude v seznamu první apod.).

Pokud azeotrop nenajdete (v první knize, po které sáhnete), ještě to neznamená, že azeotrop neexistuje (ačkoli tato možnost by také mohla nastat).

Jedná-li se o relativně běžnou nebo důležitou vlastnost, lze s velkou pravděpodobností očekávat, že ji bude možné nalézt v nějakém obecnějším zdroji, např.:

  • Ullmannova encyklopedie [30], [31]

  • Perry's chemical engineers' handbook [22], [23], [24]

  • CRC Handbook of Chemistry and Physics [27], [28]

  • aj.

V případě „exotičtějšího“ případu je vhodnou volbou specializované dílo – ať už tabulky, nebo on-line databáze: v daném případe např. [32].

Creative Commons License This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Unported License.