tixotropie
thixotropy

Reologická vlastnost některých pseudoplastických a plastických systémů, které podrobeny smykovému namáhání (míchání, třepání apod.), jeví zpočátku vysokou zdánlivou viskozitu, která s časem postupně klesá. Je-li systém ponechán v klidu, původní struktury se opět obnovují a viskozita se asymptoticky blíží původní vysoké hodnotě. Časový průběh zdánlivé viskozity ukazuje obr. 1 .
Obr. 1  Časová závislost zdánlivé viskozity tixotropního systému
Na tokové křivce těchto systémů se objevuje hysterezní smyčka – průběh tokové křivky naměřené při pravidelném zvyšování napětí se neshoduje s průběhem naměřeným při jeho snižování (obr. 2). Na rozdíl od reopexie probíhá hysterezní smyčka ve směru pohybu hodinových ručiček.
Obr. 2  Průběh tokové křivky pro tixotropní a newtonskou kapalinu
Zřetelné tixotropní vlastnosti jsou pozorovány u některých gelů reverzibilních i ireverzibilních s fyzikálními spoji. Jsou-li síly poutající původní disperzní částice do síťovité struktury velmi slabé, je možno gel více nebo méně prudkým protřepáním převést opět na sol - mechanickými účinky se ruší slabé vazby mezi částicemi. Zůstane-li ztekucený sol stát v klidu, vazby se pomalu obnovují a dochází k nové gelaci a viskozita postupně nabude původní hodnoty.
Tixotropie je důležitá např. v průmyslu barev (je žádoucí, aby barva byla tekutá pouze při natírání), v kosmetice, potravinářství, farmacii apod.
  Grafy souvislostí do úrovně:      I graf      II graf