Osy souměrnosti schránky rozsivek

Symmetry axes of diatom frustules

U schránek rozsivek lze rozlišit tyto osy souměrnosti: apikální, transapikální, pervalvální. Navíc se udává osa antapikální.

Apikální osa je podélná a prochází středem. Může být isopolární (např. u rodu Eunotia, u kterého je miska obloukovitě ohnutá a misky mají odlišně probíhající dorzální a ventrální části obrysové linie), heteropolární (např. u rodu Gomphonema, sigmoidní prohnutí apikální osy je u rodu Gyrosigma).

Na apikální osu je kolmá osa transapikální, která může být poloměsíčitá či obloukovitě ohnutá (rody Eunotia a Cymbella).

Od osy apikální směřují ke konci buněk osy antapikální.

Osa kolmá na apikální osu a procházející středem buňky je osa pervalvální (heteropolární u rodů Achnanthes a Rhoicosphaenia). Rozsivky tvaru podlouhlého s bilaterální souměrností Schématický nákres tvaru penátní rozsivky, umístění pleury (pásek, tj. boční část horní a dolní misky rozsivek) a valvy (plocha misky rozsivek) včetně os a pohledů nabízí následující obrázky.

Obr. 1: Základní osy souměrnosti z valvátního pohledu u schránky penátní rozsivky.
Obr. 2: Základní osy souměrnosti z pleurálního pohledu u schránky rozsivky.
  Grafy souvislostí do úrovně:      I graf      II graf      III graf

Citujte jako:  ŘÍHOVÁ AMBROŽOVÁ, J. Osy souměrnosti schránky rozsivek. From Encyklopedie hydrobiologie : výkladový slovník [online]. Praha: VŠCHT Praha, 2007. Available from www: <http://vydavatelstvi.vscht.cz/knihy/uid_es-006/ebook.html?p=O011>