Mikrobiologické rozbory vody

Microbiological analyses of water

V historii mikrobiologického vyšetřování vod byla veškerá identifikace mikroorganismů založena na mikroskopickém pozorování objektů. S postupem času a vývoje identifikačních metod, bylo mikroskopování nahrazeno fyzikálně chemickými, fyziologickými a biochemickými metodami. V současné době jsou v laboratořích mikrobiologické metody odkázány spíše na kultivační metody a mikroskopické metody jsou výjimečné. Tyto kultivační metody jsou usanční, tj. je nutné přísné dodržování pracovního postupu, uvedeného v ČSN či ISO normě a tím se vyloučí i případné nesrovnatelné výsledky (viz pracoviště a pomůcky v mikrobiologické laboratoři).

Mikrobiologické vyšetřování vody je založeno na sledování možného výskytu bakterií, které indikují obecné a fekální znečištění vody. Metodika mikrobiologických rozborů prováděných v laboratořích je zaměřena na stanovení nespecifických organotrofních bakterií rostoucích na masopeptonovém agaru rozdělených podle růstové teploty na psychrofilní (kultivace při 20 °C), mezofilní (kultivace při 36 °C) či organismy kultivovatelné a indikátorů fekálního znečištění (koliformní, enterokoky, Escherichia coli, klostridia).

Přítomnost bakterií se používá pro běžný monitoring mikrobiální kvality pitné vody v akumulacích a distribučních sítích. Koliformní bakterie svým výskytem signalizují neodpovídající technologii úpravy vody, dodatečnou kontaminaci její distribucí, nadměrné množství živin ve vodě a neúčinnost dezinfekce při úpravě vody. Escherichia coli upřesňuje informaci o fekálním znečištění. Enterokoky (fekální streptokoky) jsou považovány za závažné indikátory hygienických závad. Jsou citlivější k vnějším vlivům, ve vodě se nemnoží, přežívají velmi krátkou dobu a indikují čerstvé fekální znečištění. Svou rezistencí vůči chloru indikují nedokonalou dezinfekci chlorem i v případě negativního stanovení koliformních bakterií. Anaerobní klostridia (Clostridium perfringens) redukují sulfity a indikují fekální znečištění dlouhodobého data. Spory mají vysokou rezistenci k chemickým a fyzikálním faktorům. Ve fekáliích se může vyskytovat i příležitostně patogenní pro člověka Pseudomonas aeruginosa.

  Grafy souvislostí do úrovně:      I graf      II graf      III graf

Citujte jako:  ŘÍHOVÁ AMBROŽOVÁ, J. Mikrobiologické rozbory vody . From Encyklopedie hydrobiologie : výkladový slovník [online]. Praha: VŠCHT Praha, 2007. Available from www: <http://vydavatelstvi.vscht.cz/knihy/uid_es-006/ebook.html?p=M017>