Tento výukový materiál slouží jako studijní opora pro předmět „Chemická informatika“ vyučovaný na VŠCHT Praha v rámci bakalářských studijních programů na fakultách FCHT, FTOP, FCHI. Soustředí se na zdroje týkající se práce s chemickou literaturou a databázemi. Není a nemá být plnohodnotnou náhradou výuky, jeho hlavním posláním je sloužit jako nápověda při práci na zadaném projektu.
Cílem projektu je vyzkoušet si „na vlastní kůži“ hledání informací ve všech typech zdrojů a osvojit si následující dovednosti:
Práce s primárními zdroji:
nalezení primárního zdroje
podle vágní a neúplné citace – typické pro data zadaná člověkem (část projektu „Citace“, viz 4 – „Citace“)
podle identifikátorů určených pro databáze (část projektu „Identifikátory“, viz 5 – „Identifikátory“)
porozumění a orientace ve struktuře primárního zdroje (část projektu „Článek: porozumění“, viz 12 – „Článek: porozumění“)
Hledání faktografických údajů v sekundárních a terciárních zdrojích:
identifikace sloučeniny, její nalezení (část projektu „Chemické identifikátory“, „Hledání v bázi Beilstein“, „Hledání v bázi Gmelin“, viz 15 – „Chemické identifikátory“, 16 – „Hledání v bázi Beilstein“, 17 – „Hledání v bázi Gmelin“)
vlastnosti sloučeniny – anorganická, organická, binární směsi (části projektu „Organická sloučenina“, „Anorganická sloučenina“, „Azeotrop“, „Klasifikace látky z hlediska nebezpečnosti“, viz 9 – „Anorganická sloučenina“, 7 – „Organická sloučenina“, 8 – „Azeotrop“, 10 – „Klasifikace látky z hlediska nebezpečnosti“)
správná interpretace hodnot (část „Převod jednotek“, viz 6 – „Převod jednotek“)
Hledání bibliografických údajů v sekundárních zdrojích:
hledání podle předmětových hesel nebo sloučeniny (část hledání v „Chemical Abstracts“, viz 11 – „Hledání v Chemical Abstracts (CA)“)
doplnění nebo upřesnění bibliografické citace (část projektu „Citace“, viz 4 – „Citace“, event. část projektu „Identifikátory“, viz 5 – „Identifikátory“)
